Oblíbené knížky, činnosti a výlety
Nechte se inspirovat našimi zkušenostmi. Zde uvádím, co se nám líbí a baví nás.
Ráda se nechám inspirovat i já od Vás, napište třeba na FB jaké jsou Vaše oblíbené činnosti a knížky 🙂
OBLÍBENÉ KNÍŽKY, ČASOPISY, KOMIKSY

- Pod zemí, pod vodou (Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński nakl. Host)
Dlouhodobě oblíbená knížka se vším zajímavým co je pod zemí a pod vodou. Toník si ji čte již cca od čtyř let a stále se k ní vrací. Má ji ráda i naše prostřední Alenka (mladší o 2 roky). Já jsem si tam taky našla oblíbené pasáže 🙂

- Čtyřlístek
Já jsem na Čtyřlístku vyrostla a mám radost, že děti mají tyto 4 kamarády také rády. Čtyřlístek rádi čteme, ale i posloucháme a často si půjčujeme starší díly z knihovny. Máme jej místo čítanky.

- Čekání na Vánoce: s Luckou, Jendou a Martínkem (Andrea Popprová, nakl. Mladá fronta)
Naše děti milují knížky od Andrei Popprové, nejenom Čekání na Vánoce, ale také další její tituly. Knížky nejsou pouze o textu a obrázcích, ale je v nich spousta dalšího: recepty, návody na vyrábění či úkoly k řešení. Úkoly jsou tak pro prvňáky až druháky, ale i mladší Alenka tam ledacos zvládne. Toník rád využívá recepty.

- Profesor Astrokocour HRANICE VESMÍRU (Dominic Walliman, nakl. Labyrint)
Oblíbená knížka o vesmíru s hezkými obrázky a zajímavými souvislostmi, opakovaně se k ní vracíme. Vhodná tak od šesti let.

- Profesor Astrokocour KŘÍŽEM KRÁŽEM LIDSKÝM TĚLEM (Dominic Walliman, nakl. Labyrint)
Pořídili jsme si i druhý díl profesora Astrokocoura a je to také moc prima knížka. Šestileťák si tam lecos najde, ale věkově vydrží na dlouho, jsou tam i složitější informace.

- Správná pětka Na ostrově pokladů (a další díly) (Enid Bliton, nakl. Alabatros )
Nedávno jsme objevili úžasnou sérii dobrodružných knížek pro děti. Toník si Správnou pětku hend zamiloval. Zatím máme přečtené první dva díly. Jsou to velice čtivé, napínavé a lehce srozumitelné příběhy, které mají spád. Já sama si je moc užívám. Dílů by mělo být 21, tak máme na dlouho co číst. Od šesti až sedmi let.

- Děti z Bullerbynu (Astrid Lindgrenová, nakl. Albatros)
Krásné, dobrodružné a velice čtivé příběhy šesti dětí ze švédského venkova. Kdo by asi neznal 🙂 S Toníkem jsme četli od pěti let a jelikož často poslouchal i audio, knížku zná téměř nazpaměť. Baví to i mladší čtyřletou Alenku. Já je z dětsví miluji také.

- Mikulášovi patálie (a několik dalších dílů) ( René Goscinny, nakl. Albatros)
Já tuto knížku jako dítě nečetla, ale můj muž ano a poměrně brzy ji začal číst Toníkovi. Je spíše pro kluky, ale i holky si tam ledacos najdou. Krásné a vtipné každodenní klučičí příběhy. Postupně čteme také další díly, které byly vydány poměrně nedávno.

- Průvodce naší přírodou (nakl. Svojtka)
Když hledáme něco o naší přírodě, první po čem sáhneme je tato kniha plná krásných obrázků a užitečných informací. Kromě toho, že se dá používat jako atlas přírody, je v ní spoustu návodů jak přírodu kolem sebe pozorovat. Zajímavé jsou také návody na stavbu všeho možného, od ptačích krmítek, budek a pítek, až po zahradní jezírka, či domácí terária na pozorovávání hmyzu a živčichů.

- Příručka pro kluky dobrodruhy (nakl. Mladá fronta)
Knížka pro kluky i holky co mají rádi dobrodružství. Obsahuje přes 40 návodů a postupů například jak vyrobit luk a šípy, prut, vodní mlýnek, zahradní jezírko. Naučí děti ošetovat rány, používat a luštit kódy, stopovat zvířata, zhotovit si přístřek, orientovat se v přírodě apod. My jí využili hlavně o prázdninách. Pro děti cca od šesti let.


- Časopis Raketa (nakl. Labyrint)
Časopis Raketa je pro děti od 5 do 10 let a vychází 4x ročně. Vždy je číslo zaměřené na nějaké téma. Například detektivní číslo, vesmír, o jídle, o cestování apod. Podílí se na něm originální autoři a vizuálně je vždy velice zajímavé. Každé číslo obsahuje příběhy, komiksy, hry, úkoly, vaření, tvoření, angličtinu a zajímavosti na dané téma. Dají se dokoupit i sarší čísla. K dostání obvykle v knihkupectvích či v nakl. Labyrint.

- H2O a tajná vodní mise (Petr Stančík, nakl. Freytag-Berndt)
Dnes jsou již 3 díly této vědecko-dobrodružné knížky, která je vtipná a rozšiřuje dětšké vědecké obzory. Nakladatel udává věk od deseti let, ale náš Toník jí objevil v sedmi letech a hned ho nadchla. Zatím jsem četli dva díly a těšíme se na třetí.
ČÍTANKY, PRACOVNÍ SEŠITY, PRACOVNÍ LISTY, RÉBUSY, LUŠTĚNÍ

- Lili a Vili ve světě velkých písmen (Maňourová Zuzana, Nastoupilová Dita, nakl. Klett)
Bohatě ilustrovaná učebnice českého jazyka pro 1. třídu ZŠ využívající k nácviku čtení a psaní genetickou metodu. Právě kombinace čtení a psaní je to, co nám vyhovuje.

- Rébusy pro děti, honba za pokladem (Lisa Reganová, Moreno Chiacchiera, nakl. CPress)
Zašifrované vzkazy, tajné písmo, spletitá bludiště, procvičování logického uvažování i pozornosti a taky nějaké to dobrodružství. To nás na této knížce moc baví. Vhodné pro prvňáky (s pomocí dospělého) i pro starší děti (druhá, třetí třída). Jediná nevýhoda je málo pevná vazba.

- Cvičení pro rozvoj čtení, pro začínající čtenáře a děti se specifickými poruchami učení (Pavel Svoboda, nakl. Portál)
Zábavná cvičení pro rozvoj čtení (formou luštění a tajenek), která zároveň rozšiřují obzory v oblasti přírodovědy a zeměpisu. Vyluštěné tajenky odhalují jména řek, horstev, souhvězdí, zvířat, zámků, zřícenin a mnoho dalšího. U každého cvičení je uvedená obtížnost.
SERIÁLY, VZDĚLÁVACÍ POŘADY

- Česká Televize Dějiny udatného českého národa (na motivy stejnojmenné knihy Lucie Seifertové)
Vtipný a poučný seriál s mini příběhy. Děti na něj koukají teprve chvíli, ale zatím vše co viděly, tak se jim líbilo. Určitě, budeme využívat i do budoucna.

- Byl jednou jeden život (francouzský seriál)
Už já jsem jako dítě měla velice ráda tento seriál. Pokaždé si v něm zopakuji spoustu zajímavých informací o lidském těle, které jsou podávány srozumitelnou formou. Toník na něj začal koukat v šesti letech, ale samozřejmě je i pro starší děti.

- Numberblocks (CBeebies TV) - ANGLICKY
Tento seriál si Toník našel sám na youtube. Je to prima kombinace učení angličtiny a počítání resp. rozvíjení matematického myšlení. Je to tak pro šestileté, sedmileté. Pro výuku angličtiny je to fajn i pro větší děti.

- Jak to chodí v lese, 10 dílů (Nadace dřevo pro život)
Desti dílný seriál dětem srozumytelně a vtipně vysvětluje jak to chodí v lese. Například odkud se bere dřevo, jak se vyrábí papír, jak je to s rozlohou lesů v ČR, druhy lesů, práce lesníka a mnoho dalšího.

- Paxi, animovaná videa na YouTube od Evropské kosmické agentury
Evropská kosmická agentura se snaží o popularizaci kosmonautiky pomocí naučných videí zveřejněných na YouTube kanále. Vystupuje v nich maskot ESA Paxi, který děti učí mnoho zajímavého o Sluneční soustavě. I menší děti (od 4 let) si z toho ledacos odnesou, jinak pro prvňáky/druháky je to asi v pohodě 🙂

- Kombajn je fajn, 10 dílů, seriál ČT Déčko
Seriál pro děti, které mají vztak k zemědělským a lesnickým strojům. Hezký pokus o osvětu v oblasti zemědělství, hlavně pro městské děti tam bude lecos nové.